राजदेवी नगरपालिकाको चौथो नगर सभा सम्पन्न

1071

हनुमत कुमार
गौर,२४ पुस ।

रौतहट जिल्लाको राजदेवी नगरपालिकाको चौथो नगर सभा बुधबार सम्पन्न भएको छ । नगर सभा सदस्यहरुको असन्तुस्टिको बाबजूद पनि नगर सभाको पहिलो बैठक शान्तिपूर्ण वातावरणमा भएको छ । तेस्रो नगर सभामा विरोध गर्दै कार्यालयमा तोरफोर गरेकी नगर उपप्रमुख अंशु सिंह को उपस्थतिमा चौथो नगर सभा संपन्न भएको हो । स्वागत मंतव्य रखने जिम्मेवारी पाएका नगर उपप्रमुख सिंहले नगर सभा प्रति आफ्नो असन्तुस्टि रहेको बताए । गएको र चालू आर्थिक वर्षको हिसाव किताब मांग गर्दा पनि नदिएको र बहुमति प्रणालीले नगर प्रमुखले नगर सभा गैर्न लागेको आरोप लगाए । उहाले महिला भएको कारणले नै अधिकारबाट वंचित गर्न प्रयास भैरहेको आक्रोश पोखे,नगर प्रमुख धीरेन्द्र कुमार सिंहले आर्थिक वर्ष २०७६ – ०७७ को लागि २ करोड ९० लाख ६७ हजार ८०० सय रुपैयाको बजेट प्रस्तुत गरे प्रमुख सिंहले मधेशवादी दलको दुइ तिहाई सहभागिता रहेकोले आफु माथि लगाइएको आरोप गलत रहेको दावी गरे । नया“ नगरपालिका रहेकोले विभिन्न किसिमको समस्या रहेको बताउदै निर्वािचत नगर सभा सदस्यहरुलाई आफ्नो दायित्व निर्वाह गर्नु पर्ने सुझाव दिए । कार्यक्रममा नेकपाका नगर अध्यक्ष विश्वनाथ साहले पारदर्शी रुपमा कार्य नभईरहेको आरोप लगाए ।

उनले वडा नम्बर ६ का अध्यक्षले विना जानकारीको उपभोक्ता समिति बनाएर बजेट खर्च गर्ने गरेकोले खुल्ला रुपमा जनताको विचमा उपभोक्ता समिति गठन गर्ने प्रक्रिया लागू गराउन मांग गरे । समजवादी पार्टीका नगर अध्यक्ष रामेश्वर प्रसाद यादवले खर्चको पारदर्शिता न्यून रहेको भन्दै आलोचना गरे । उहाले बागमती नदीको उच्च जोखिममा रहेकोले दीर्घकालीन योजनाको साथ पारदर्शी ढंगबाट अगाडी बढ्नु पर्ने सुझाव दिए । समाजसेवी नविन कुमार सिंहले पर्यटनको विकासमा नगरपालिकाले लगानी गर्नु पर्ने बताए । राजदेवी मंदिर सवै भन्दा पुराणों शक्ति पीठको रुपमा प्रसिद्द रहेकोले नेपाल भ्रमण वर्ष मनाई रहदा यसको संरक्षण ,प्रवर्धनमा ध्यान दिन आग्रह गरे । समाजसेवी सिंहले आरोप प्रत्यारोपको चाकरमा आफ्नो दायित्व भुलाउने र जनता झुक्याउने कार्य नगर्न जनप्रतिनिधिहरुलाई सुझाव दिदै आगामी दिनमा जनमत दिएका जनताले हिसाव किताब माग्ने बताए । आफनो विचार राख्दै संचारकर्मी राकेश कुमार यादवले दुइ वर्षको अवधिमा गरेको विकास कार्यको गर्भका साथ उदहारण दिन जनप्रतिनिधिलाइ चुनौती दिए । मातृभाषाको विकास , संस्कृति ,परम्पराको जगेर्ना , धार्मिक स्थलको संरक्षण गरिनु पर्ने स्थानीय सरकारको अधिकार भित्र रहेकोले यस तरफ लगानी गर्न सुझाव दिए । पत्रकार यादवले नगरपालिका भित्रमा संचालित रहेको सामुदायिक विद्यालय मध्ये एक विद्यालयलाइ वर्ष भरी सञ्चालन हुने गरी नेपालमा नमूना विद्यालय बनाउन आग्रह गरे । नगर सभाको उदघाटन सत्रमा सम्पूर्ण नगरसभा सदस्यको सहभागिता रहेको थियो ।

https://www.janasarokardainik.com/wp-content/uploads/2023/06/chapur-7-2.jpg