अब आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्सबाट हृदय घात हुने नहुने पहिला नै पत्ता लगाउन सकिने

लन्डन, २७ चैत । आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स उपकरणले ८० प्रतिशत सटीकताका साथ घातक हृदय रोग पत्ता लगाउन सक्ने भएको छ । 

जसका लागि बेलायती अनुसन्धानकर्ताहरूले नयाँ आर्टिफिसियल इन्टेलिजेन्स उपकरणको विकास गरेका छन् । 

उनीहरूका अनुसार सो अनुसन्धान पछि व्यक्तिको घातक मुटुको समस्या ८० प्रतिशत सटीकताका साथ पत्ता लगाउन सक्नेछ । 

वेंट्रिकुलर एरिथमिया एक असामान्य हृदयको ताल हो, जसले हृदयको तल्लो कक्षमा समस्यालाई संकेत गर्दछ। यस्तो अवस्थामा मुटुको धड्कन तीव्र हुनुका साथै रक्तचाप पनि कम हुन्छ । यदि यो समस्याको समयमै उपचार गरिएन भने यो घातक हुन सक्छ।

बेलायतको लेसेस्टर विश्वविद्यालयको नेतृत्वमा रहेको टोलीले भिए नेस्ट रेस्ट–५० नामक उपकरणको विकास गरेको हो। युरोपेली हार्ट जर्नल डिजिटल हेल्थमा प्रकाशित अध्ययनमा २०१४ र २०२२ बीच घरमा बस्ने २७० वयस्कहरूको होल्टर इलेक्ट्रोकार्डियोग्राम (ईसीजी) परीक्षण गर्न यो उपकरण प्रयोग गरिएको थियो। लगभग १५९ व्यक्तिहरूले इसिजी पछि १.६ वर्षको औसतमा घातक वेंट्रिकुलर एरिथमिया अनुभव गरेका थिए ।

भिए नेस्ट रेस्ट–५० लाई बिरामीको मुटुको जाँच गर्न प्रयोग गरिएको थियो कि उसलाई यो घातक रोग छ कि छैन भनेर ? एआई उपकरणले प्रत्येक पाँच मध्ये चार केसहरूमा सही भविष्यवाणी गर्‍यो, कुन बिरामीको मुटु भेन्ट्रिकुलर एरिथमियाको लागि सक्षम छ भनेर पहिचान गर्‍यो। कार्डियक इलेक्ट्रोफिजियोलोजीका प्राध्यापक र विश्वविद्यालयको कार्डियोभास्कुलर विज्ञान विभागका प्रमुख प्रोफेसर आन्द्रे एनजीले भने।

‘वर्तमान क्लिनिकल दिशानिर्देशहरूले हामीलाई भेन्ट्रिकुलर एरिथमियाको लागि कुन बिरामीहरू सबैभन्दा बढी जोखिममा छन् र प्रत्यारोपण गर्न मिल्ने कार्डियोभर्टर डिफिब्रिलेटरको साथ जीवन बचाउने उपचारबाट सबैभन्दा बढी लाभ उठाउनेछ भनेर निर्णय गर्न मद्दत गर्दछ।’
 

https://www.janasarokardainik.com/wp-content/uploads/2023/06/chapur-7-2.jpg